Clay Mathematics Institute

Dedicated to increasing and disseminating mathematical knowledge

Motives and Automorphic Forms

Monday, September 28

9:30-10:00        Registration
10:00-11:00     Massimo BertoliniGeneralised Kato classes and arithmetic applications
11:00-11:30     Coffee
11:30-12:30     George BoxerConstruction of torsion Galois representations
12:30-14:30     Lunch
14:30-15:30     Ana Caraiani, On vanishing of torsion in the cohomology of Shimura varieties
15:30-16:00     Coffee
16:00-17:00     Laurent Fargues, G-torsors in p-adic Hodge theory

Tuesday, September 29

9:00-10:00         Sug Woo ShinGalois representation for general symplectic groups
10:00-10:30      Coffee
10:30-11:30      George PappasOn some Rapoport-Zink spaces
11:30-12:30      Vytautas PaskunasOn the Cohen-Macaulayness of crystabelline deformation rings
12:30-14:30      Lunch
14:30-15:30      Vincent PilloniIntegral properties of overconvergent modular forms
15:30-16:00      Coffee
16:00-17:00      Dinakar RamakrishnanHilbert modular forms and trace inequalities

Wednesday, 30 September - Clay Research Conference

10:00-11:00       Mike Hopkins, Algebraic and motivic vector bundles
11:00-11:30       Coffee
11:30-12:30       Peter Scholze, Cohomology of algebraic varieties
12:30-13:30       Charles Fefferman, Formation of singularities in fluid interfaces
13:30-14:30       Lunch
14:30-15:30       Andrei Okounkov, Enumerative geometry and representation theory
15:30-16:00       Coffee
16:00-17:00       Maryam Mirzakhani, Counting mapping class group orbits on hyperbolic surfaces
17:00-18:00       Presentation of the 2014 Clay Research Award
                                   Presentation of the 2015 Clay Research Award
18:00-19:00      Reception in the Mathematical Institute

Thursday, October 1

9:00-10:00         Mark KisinHonda-Tate theory for Shimura varieties
10:00-10:30      Coffee
10:30-11:30      Michael HarrisModularity theorems in the function field setting 
11:30-12:30      Jack ThorneModularity theorems in the function field setting
12:30-14:30      Lunch
14:30-15:30      Bertrand ToënMotivic realizations of categories
15:30-16:00      Coffee
17:00-18:00      Étienne Ghys, public lecture Dancing Vortices
18:00                     Presentation of the Clay Award for Dissemination of Mathematical Knowledge

Friday, October 2

9:00-10:00         Eric UrbanEuler systems, Eisenstein congruences and Iwasawa theory
10:00-10:30      Coffee
10:30-11:30      Eva ViehmannAffine Deligne-Lusztig varieties and the buildingof J
11:30-12:30      Jared WeinsteinThe cohomology of local Shimura varieties
12:30-14:30      Lunch
14:30-15:30      Sarah ZerbesEuler systems for Rankin-Selberg convolutions and generalisations